تحقیق بررسی نگاهي به معنا و مفهوم مهندسي فرهنگي

تحقیق بررسی نگاهي به معنا و مفهوم مهندسي فرهنگي

تحقیق با موضوع بررسی نگاهي به معنا و مفهوم مهندسي فرهنگي،
در قالب ورد، در 31 صفحه، قابل ویرایش

قسمتی از متن:

چكيده :
مهندسي فرهنگي بستري براي دستيابي به فرهنگ مطلوب در سايه منابع و مقدورات موجود است. ترسيم ابعاد مختلف مهندسي فرهنگي جهت طراحي و اجراي صحيح، دقيق و همه جانبه «نقشه مهندسي فرهنگي»، نيازمند تحرک بيشتر نهادهاي فرهنگ سازي چون شوراي عالي انقلاب فرهنگي است. تأکيدات مکرر معظم له بر اين نکته که «يکي از مهمترين تکاليف ما در درجه اول مهندسي فرهنگ کشور است» (1383)، نقش و رسالت دانشگاه، به ويژه گروه هاي معارف اسلامي را در اين مسير برجسته تر نمود.
يكي از مفاهيم عرضه شده در حوزه مديريت راهبردي فرهنگ طي ساليان اخير در كشور ؛ ابزار و مفهوم مهندسي فرهنگي است ، به واسطه اهميت بي ترديد اين مقوله در مناسبات سياسي و اقتصادي ، توسعه و تعميق ارزشهاي اجتماعي و رضايت شهروندان و ساير موارد است .در اين تحقيق توصيف و تبيين مفهوم مهندسي فرهنگي ، بررسي چالشها و ارائه راهكارهاي مديريتي در اين زمينه را دنبال ميكند ؛ همچنين برخي از مسائل اجتماعي اين استان بديهي است درك مشترك و اتفاق نظر ذينفعان و تبيين رابطه اين مفهوم با ساير استعاره هاي مديريت فرهنگي و لحاظ ساير مولفه هاي دخيل در تصميم سازي راهبردي ، گام بزرگي در توسعه اين مفهوم خواهد داشت .


مقدمه :
طي دهه گذشته مفاهيم مهم و درخور توجهي همچون ايران فرهنگي و مهندسي فرهنگي در عرصه مديريت فرهنگي كشور از سوي دولتمردان و محققان داخلي مطرح شده است .مفهوم مهندسي فرهنگي نخستين بار در سال 1381 توسط رهبر معظم انقلاب (دام ظله) در جهت تاكيد و تبيين لزوم توجه به فرهنگ و ابعاد ارزشهاي فرهنگي به كار گرفته شده است . مهندسي فرهنگي با هدف باز طراحي ، اصلاح و ارتقاء شئون و مناسبات اقتصادي ، اجتماعي و ... كشور بر اساس فرهنگ مهندسي شده با توجه به شرايط و اقتضاعات ملي و جهاني مطرح گرديده است .توسعه علمي و خردمندانه اين مفهوم ميتواند به عنوان ابزاري در جهت رفع و حذف كاستي هاي فرهنگ موجود و شناسايي نقاط مثبت سازنده باشد . پيشرفت هاي خيره كننده فناوري اطلاعات ، توسعه روز افزون ساير حوزه ها حركت به سوي جهاني شدن را به سرعت اجتناب ناپذير كرده است .لذا با توجه به اين موضوع جهت رويارويي با اين موضوعات داشتن يك نظام مهندسي فرهنگي بسيار مهم است . دست يافتن به نظام مهندسي فرهنگي در كشور مستلزم داشتن اطلاعات صحيح از وضعيت تمام استانهاي كشور و شناخت ريز و درشت نقاط مثبت و منفي در آنهاست .


تحقیق بررسی نگاهي به معنا و مفهوم مهندسي فرهنگي

مهندسی فرهنگی استاد شجاعی

مهندسی فرهنگی در کلام رهبری

تحقیق درباره مهندسی فرهنگی

مراحل مهندسی فرهنگی

مقاله مهندسی فرهنگی

راهبرد فرهنگی چیست

منظور از مهندسی ذهن چیست تحلیل فرهنگی

نقد مهندسی فرهنگ

مقاله

پاورپوینت

فایل فلش

کارآموزی

گزارش تخصصی

کارورزی

اقدام پژوهی

درس پژوهی

جزوه

خلاصه

نمونه سوال