تحقیق اهل حدیث سیستان

تحقیق اهل حدیث سیستان

تحقیق اهل حدیث سیستان

توضیحات:

دانلود تحقیق با موضوع اهل حدیث سیستان،
در قالب word و در 60 صفحه، قابل ویرایش.بخشی از متن:

اهل حدیث
در معرفى اهل حديث مى‌توان گفت آنان كسانى هستند كه در اصول و فروع دين به ظواهر آيات و احاديث پيامبر(6) عمل مى‌كنند و از به‌كارگيرى عقل و تحليل‌هاى عقلانى در زمينۀ مسائل اعتقادى و معارف دينى به شدت پرهيز مى‌كنند. اصل و معيار براى آنان سنت پيامبر است اعم از اين كه موافق عقل باشد يا مخالف.
البته اهل حدیث از مخالفان متکلمان به شمار می روند و علت اینکه در این پایان نامه درباره دیدگاه های اعتقادی آنان بحث شده است این است که عده ایی از آنان دارای کتاب های اعتقادی هستند و یا اینکه روایت های بسیاری درباره دیدگاه اعتقادی خود در کتبشان موجود است لذا در این جا از عالمان اهل حدیث سیستان بحث می کنیم؛ در سیستان نیز تفکر اهل حدیث در قرن دوم حضور داشته است که بارزترین افراد آن عبارتند از:
الف) عمروبن قيس الملائي
وی استاد سفیان ثوری- بوده، و سفیان نیز ارادت خاصی به این استاد داشته است؛ عمرو بن قیس اواخر عمرش را در سیستان زیسته است و در آنجا وفات نموده است سفیان ثوری خود از بزرگان اهل حدیث بوده است، از سوی دیگر سفیان، خودش از شاگردان بزرگ عمرو بن قیس بوده است به گونه ایی که سفیان در وصف استادش چنین می گوید: «او - عمرو بن قیس- کسی است که مرا ادب و قرآن و فرائض آموخت»؛ و هر وقت سفیان از این استادش یاد می کرد درباره وی می گفت« حسبك به شيخاً» این خود قرائنی است که وی مکتب فکری اهل حدیث را از خردسالیش تا بزرگسالی از استادش آموخته است.
ب) عمروبن عمارة
در سال 199(ه ق) یکی از شاگردان سفیان ثوری به نام عمروبن عمارة انصاری وارد سیستان شده و به گزارش نویسنده کتاب تاریخ سیستان، وی مذهب سفیان ثوری که از اهل حدیث بوده را در سیستان گسترش داد. و به جهت اینکه با ورود این شخصیت به سیستان، تفکر اهل حدیث در این منطقه آغاز شده است؛ لذا آرای کلامی سفیان ثوری را به خاطر ورود تفکراتش به این دیار، در اینجا بررسی می کنیم.
و . . .فهرست مطالب:

اهل حدیث

آرای کلامی سفیان

نفوذ اهل حدیث در سیستان

قرن سوم

مبارزه با محمد بن کرام

جریان شناسی اهل حدیث سیستان(قرن سوم)

قرن چهارم

سفرهای وی

گرایش به اهل حدیث

وفات وی

محتوای کتاب الغنية عن الكلام وأهله

و . . . .

رفرنس درون متنی دارد

منابع دارد

مبانی نظری اهل حدیث سیستان

پیشینه تحقیق اهل حدیث سیستان

ادبیات نظری اهل حدیث سیستان

مقاله اهل حدیث سیستان

پژوهش اهل حدیث سیستان

مقاله

پاورپوینت

فایل فلش

کارآموزی

گزارش تخصصی

کارورزی

اقدام پژوهی

درس پژوهی

جزوه

خلاصه

نمونه سوال